تعداد بازديد: 2985
گفت وگوی اختصاصی دلتای مثبت  با "پروفسورسمیعی"
پروفسور مجید سمیعی در یک نگاه:
پروفسور مجید سمیعی در یک خانواده معروف گیلانی به سال ۱۳۱۶هـ.ش در تهران متولد شد تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان رسانید و سپس عازم آلمان گردید. رشته های بیولوژیکی و پزشکی را در دانشگاه ماینتس به پایان رسانید و سپس دوره تخصص جراحی مغز و اعصاب را زیر نظر پروفسور کورت شورمن شروع کرد و در سال ۱۳۴۹ به اخذ درجه  تخصّص در این رشته نایل آمد. وی کار علمی را با سمت استادیاری و معاونت بیمارستان جراحی مغز و اعصاب آغاز کرد. پس از چندی سرپرستی بخش جراحی مغز و اعصاب اطفال را به عهده گرفت. در سال ۱۳۵۱ به اخذ درجه  پروفسوری جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه ماینتس نایل گردید. ضمن کارهای پزشکی و تدریس، لحظه ای از تحقیق و تتبع غافل نبود و در زمینه  تورّم مغز و ترمیم و بازسازی جراحی اعصاب محیطی مطالعات ارزنده ای انجام داد. در سال ۱۳۵۰ اولین دوره از دوران آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۶ نخستین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را با کمک بنیاد فولکس واگن تأسیس نمود. تجربیات پیوند اعصاب محیطی و بازسازی اعصاب مغز توجه پروفسور سمیعی را به مشکلات جراحی در قاعده  جمجمه جلب کرد و در این زمینه اولین گامهای پیشرفت را برداشت که مورد توجه جهان پزشکی قرار گرفت. در سال ۱۳۵۶، ریاست بیمارستان جراحی مغز و اعصاب را در شهر هانوفر به عهده گرفت در همین سال، کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه لیدن هلند به وی اعطا شد و در سال ۱۳۶۶ دانشگاه ماینتس تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب را به وی پیشنهاد کرد. در سال ۱۳۶۷ با قبول تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه هانوفر به کار پرداخت. از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱ ریاست انجمن بین المللی قاعده  جمجمه را به عهده داشت و در سال ۱۳۷۱ به ریاست فدراسیون جهانی انجمنهای قاعده جمجمه انتخاب شد. بخشی از تجربیات علمی او در ۱۳ کتاب و بیش از ۲۰۰ مقاله ی علمی منعکس شده است.


برای تجلیل از مقام علمی و تجربیات ارزنده وی و همچنین گامهای بلندی که در پیشرفت جراحی مغز و اعصاب برداشته است، رییس جمهوری آلمان غربی در سال۱۳۶۷ نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان را به او اهدا کرد. در همین سال جایزه  علمی استان نیدرزاکس آلمان، به پاس فعالیتهای پر ارزش وی در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب به نامبرده اهدا شد. پروفسور سمیعی، طی ۲۵ سال اخیر، در بیش از ۲۰۰ کنگره  علمی شرکت و تجربیات پزشکی خود را ضمن سخنرانیهای متعدد ارایه نموده است. وی از سوی مجامع علمی پزشکی جهان تقدیرنامه ها و جوایز گوناگونی دریافت کرده و در حال حاضر در جهان پزشکی به عنوان جراح پیشتاز در رشته مغز و اعصاب شناخته شده است. صادق احسانبخش در کتاب دانشوران و دولتمردان گیل و دیلم می نویسد: «پروفسور سمیعی پس از ترور (من) در سال ۱۳۶۱ در بیمارستان قلب به عیادتم آمد و پیشنهاد نمود به آلمان بروم تا شاید بتواند عصب هایم را که قطع شده بود پیوند میکروسکوپی نماید. با اینکه ۷۰ درصد نقص عضو داشتم پس از بیرون آمدن از بیمارستان دو سال بعد به آلمان رفتم و مورد عنایت خاص شان قرار گرفتم. خون ایرانی در کالبد پروفسور، او را واداشته بود که بسیاری از بیماران نقص عضو مغزی و غیر مغزی که به آن دیار عزیمت می کردند ایشان چون پدر و برادری مهربان از آنها عیادت می کرد و در صورت لزوم عمل جراحی می نمود. هنگام عمل جراحی صدها خبرنگار و فیلمبردار از در و دیوار بیمارستان عکس برداری می کردند. پروفسور سمیعی سالن مداربسته ای را کنترل می کند که ده ها جراح مغز از گوشه و کنار جهان حرکت دست پروفسور سمیعی را در نوع عمل می بینند. پروفسور سمیعی نسبت به گیلان علاقه ی شدیدی دارد وگاه گاه به گیلان سفر می نماید. از تمام کشورها از ایشان برای عمل جراحی دعوت می شود.

هم اکنون به اهتمام پرفسور سمعیی ، انجمن های بسیاری تحت عنوان جراحی قاعده جمجمه در سراسر دنیا تشکیل شده است که هر ساله در چهارچوب کنگره های خود ، دستاوردهای جدید این رشته را طرح می کنند . او از پایه گذاران انستیتوی علوم مغز و اعصاب شهر هانوفر آلمان نیز هست .او  تاکنون جایزه نوبل نصیبش نشده که خود دلیل آن رااینگونه می‌گوید:
«جایزه نوبل بیشتر به افرادی که در حوزه تحقیقات لابراتواری هستند تعلق می گیرد و معمولا جرّاحان شانس کمتری برای دریافت این جایزه را دارند اما من در سال ۸۸۹۱ جایزه مدال نوبل را دریافت کردم که البته با جایزه نوبل فرق می کند.
راستش را بخواهید کسب جایزه از وطنتان یا جایی که ساکن آنجا هستید، از نظر کسانی که در سطح جهانی کار می‌کنند، دارای منزلت بیشتری است از این لحاظ جایزه‌هایی که از کشور آلمان و ایران نصیبم شده است بیشتر به قلب من نزدیک‌اند.
بخاطر خدمات ارزنده پرفسور سمعیی، به او لقب ابوعلی سینای زمانه داده شده است، لقبی که خود درباره آن می‌‌گوید:
« من خودم را طبیبی می دانم که در دوران حیاتم سعی کرده ام آنچه را که مقدور بوده است برای پیشرفت رشته ام انجام دهم و شخصیت ابوعلی سینا را بزرگتر از آن می دانم که با من مقایسه شود».

ازشش دهه پیش که  مجید دانشجوی جوان رشته پزشکی به قصد ادامه تحصیل به آلمان سفر می­کند. مشقت­های فراوان را با هدف درستی که انتخاب می­کند به جان می­خرد تا اینکه نفر اول جراحی مغز در جهان می­شود. اکنون به گفته خودش  از سال ۴۶۹۱ که کارش را  آغاز کرده  تصور می کندکه تا کنون ۰۲ هزار عمل جراحی انجام داده باشد. او
می گوید: از روز دوشنبه تا جمعه هر روز مشغول انجام عمل جراحی هستم و هیچ روزی ، مگر برای ایراد سخنرانی یا شرکت در کنگره ای این روند را قطع نکرده ام»
نام و آوازه پروفسور مجید سمیعی را سال­ها پیش شنیده بودم و علاقمند بودم در چند سفری که به آلمان داشتم سری به هانوفر بزنم و ازآن مرکز عظیم مغزواعصاب و جراحی مغز و جمجمه پروفسورسمیعی که اتفاقاً ساختمان آن هم به شکل یک جمجمه ساخته شده سری بزنم. ساختمان این انستیتو از لحاظ معماری،  شاهکار محسوب می‌شود؛   چرا که به پیشنهاد دکتر سمیعی آرشیتکت‌ها آن را به شکل مغز انسان ساخته‌اند.
انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا اخیرا جایزه طلای افتخار خود را به خاطر نقش مهم و کارآمد پروفسور مجید سمیعی در پیشرفت‌های رشته جراحی مغز و اعصاب، به این دانشمند ایرانی اعطا کرد.
تا اینکه .....

 دست تقدیر به گونه­ای رقم خورد که علی­رغم میل باطنی و خواست قلبی­ام به علت بیماری مغزی یکی از بستگان گرامی و ارزشمندم که اتفاقاً دبیر تحریریه مجله «دلتای مثبت» نیز می­باشند (یعنی دکتر وفا غفاریان.) ایشان سفری به آلمان انجام دادند و به وسیله دکتر سمیعی عمل برداشت تومور مغزی برایشان انجام شد.
همین واقعه موجب شد که من با پروفسور سمیعی ارتباط غیرمستقیم و با واسطه­ای برای پرسیدن سوال­هایی در مورد بیماری دکتر غفاریان پیدا کنم که این ارتباط غیرمستقیم، در سفری که پروفسور سمیعی در اردیبهشت ماه امسال به ایران داشتند تبدیل به دیدار مستقیم ورودرروی ما با ایشان شد و علی­رغم گرفتاری زیاد پروفسور و سرکشی به مریض­های زیادی که بعضی را خودشان عمل کرده بودند به سوالات کوتاه من و یکی از خبرنگاران (روزنامه همشهری )پیرامون مثبت­اندیشی پاسخ دادند و از اینکه مجله­ای با این هدف فعالیت می­کند خرسند شدند. نکته جالب و حائز اهمیت این ملاقات، حسن وطن­دوستی و عِرق شدید پروفسور سمیعی به اطباء و اندیشمندان ایرانی بود. به حدی که وقتی به ایشان پیشنهاد دادیم پرونده دکتر غفاریان را برای ملاحظه چند دکتر دیگر به آمریکا بفرستیم، شدیداً برافروخته شد و گفت هیچ دکتری بهتر از د کترهای خود ایران نیست. از طرفی در این ملاقات که معاون سابق رئیس جمهور در امور ایثارگران و جانبازان یعنی دکتر دهقان نیز حضور داشت از ایشان شنیدم که دکتر احساس وظیفه و تعهد بسیار شدیدو اکیدی نسبت به درمان جانبازان عزیز جنگ تحمیلی اعم از نخاعی و ... دارد و  در آلمان جانبازان را مجانی ویزیت می­کند.
مجموع این خصوصیات اخلاقی از فردی که با چند رئیس جمهور  مختلف مثل چین و صدراعظم سابق آلمان و... به جهت افتخارات زیادش  دوستی و رفاقت نزدیک دارد، نکته­ای بود که برای ما  سراسرانرژی مثبت بود.
اتفاقاً همزمان باحضورپروفسورسمیعی درایران سوّمین کنفرانس بین‌المللی جراحی مغز و اعصاب با حضور بیش از ۵۰۰ متخصص و جراح مغز و اعصاب ایرانی و خارجی از کشورهای آلمان، سوئیس، فنلاند، فرانسه، آمریکا و چین از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه ۸۹ در بیمارستان میلاد برگزار شد که در آن بیش از ۳۰سخنرانی علمی، ‌کارگاه آموزشی و علمی و نیز جراحی زنده  برای درمان یک مورد تومور مغزی نادر ارائه شد. پروفسور مجید سمیعی که ریاست سوّمین سمپوزیوم بین‌المللی جراحی مغز و اعصاب ایران را به‌عهده داشت خودایجاد‌کننده زیر شاخه‌ای از جراحی مغز،  به نام جراحی قاعده مغز است .
 متن گفت وگوی ماباپروفسورراکه درحاشیه این سفروی به ایران انجام شده می خوانیم:
*آقای پروفسور سمیعی سلام .ازمجله دلتای مثبت مزاحم می شویم .قبل ازسوال موضوعی مجله پیرامون مثبت اندیشی شما پرونده عمل تومور آقای دکترغفاریان (رئیس هیئت مدیره مخابرات)راملاحظه کردید.عمل چطوربود؟
عالی بود .بالبخند(بااشاره به عکس تومور)می بینیدکه چه چیزی رادرآورده ایم.
* جناب پروفسور سمیعی امواج  موبایل بر سلامت مغز و ایجاد تومور در آنچه تاثیری دارد؟
تا‌کنون هیچ گزارش مستندی در ارتباط با تاثیرامواج  تلفن همراه بر ایجاد یا افزایش تومور ارائه نشده است بنابراین نمی‌توانم در این ارتباط نظری بدهم‌ چون نظرات علمی باید بر پایه مستندات و بر گرفته از پژوهش‌ها و تحقیقات علمی باشد.
* براساس برخی آمارهای ارائه‌شده تعداد عکسبرداری‌ها و سی‌تی‌اسکن‌ها در ایران بیشتر از نرم معمول کشورهای اروپایی است؛  به‌طوری که هشدار بعضی متخصصان این حوزه را به همراه داشته است.آیا به اعتقاد شما این تصویربرداری‌ها می‌تواند تاثیر سوئی بر انسان داشته باشد وباعث ایجاد تومور ‌ یا بروز بیماری‌ها و مشکلاتی در سر شود؟
ام‌آر‌ای تاثیر زیادی ندارد ولی تجویز سی‌تی‌اسکن باید با احتیاط بیشتری از سوی پزشکان صورت گیرد. فرایندهایی نظیر سی تی اسکن بیشتر از دیگر روش‌ها موجب نگرانی است چرا که در طول انجام سی تی اسکن میزان پرتوهای ایکس بیشتری به بدن بیمار وارد و جذب می‌شود؛  به‌ویژه اگر سی تی اسکن چندین بار بدون ضرورت تکرار شود.
با  یادآوری ارزش فناوری سی تی اسکن و غیرقابل انکار بودن ضرورت بهره‌گیری ازآن در شناسایی برخی بیماری‌ها و سرطان‌ها، ‌ باید تاکید کرد که انجام هر آزمایش و عملی روی بیمار باید به لحاظ پزشکی توجیه و دلیلی داشته باشد و پزشکان بدون رعایت ملاحظات و احتیاط نباید آن را تجویز کنند.
* آقای دکتر، ما بسیار شنیده‌ایم که امیدواری و خوشبینی و داشتن انرژی مثبت، تاثیر شگرفی بر انسان می‌گذارد و می‌تواند به‌طور معجزه آسایی باعث بهبود بیماری شود. شما که در این زمینه اعمال جراحی زیادی را بر مهم‌ترین عضو بدن یعنی سر انجام داده‌اید چه نظری دارید؟
ضمن خوشحالی از طرح این مسئله، این پرسشی قابل توجه، کاربردی و مهم است. من نیز به شما می‌گویم انسان‌های خوشبین، امیدوار و باانرژی مثبت یا بیمار نمی‌شوند و یا اگر بیمار شوند و این بیماری تومور نیز باشد دوره نقاهت‌شان پس از جراحی کوتاه‌تر و امکان زنده‌ماندن و به زندگی عادی برگشتن‌شان بیشتر می‌شود ولی افرادی که دائم با خود و دیگران درگیر هستند ناامید هستند و با بروز یک بیماری به‌اصطلاح خود را می‌بازند و مدام می‌گویند خوب نمی‌شوم یا این بیماری مرا از پای در می‌آورد؛  در حقیقت ناخواسته بدن را در مقابل بیماری تضعیف می‌کنند و متأسفانه بیشتر مریض می‌شوند و دوره بیماری‌شان طولانی‌تر است.
* با توجه به اینکه در اعمال جراحی، مغز را دیده‌اید آیا تفاوتی بین مغز زنان و مردان مشاهده کرده‌اید؟
نه تنها تفاوتی نیست، حتی سیستم مغزی زنان بهتر است.
* چه توصیه‌ای برای جوانان دارید؟
جوانان هدفشان را باید از ابتدا مشخص کنند و رشته تحصیلی خود را براساس علاقه و توانایی خود انتخاب کنند. من نیز از ۱۷ یا ۱۸ سالگی همین کار را کردم. علاقه باعث تلاش و در نتیجه پیشرفت و موفقیت در کار و زندگی می‌شود. رمز موفقیت من تلاش و پشتکار،  حمایت‌های بی‌دریغ خانواده است.
هدف من سلامت انسان‌ها و کاستن از دردهای آنها و یافتن راه‌هایی برای رسیدن به این هدف بوده است که تا‌کنون توانسته‌ام به آن دست یابم و در این زمینه،  یافته‌های خود را در اختیار متخصصان خارجی و ایرانی قرار داده‌ام.‌

* آقای دکتر، ما بسیار شنیده‌ایم که امیدواری و خوشبینی و داشتن انرژی مثبت، تاثیر شگرفی بر انسان می‌گذارد و می‌تواند به‌طور معجزه آسایی باعث بهبود بیماری شود. شما که در این زمینه اعمال جراحی زیادی را بر مهم‌ترین عضو بدن یعنی سر انجام داده‌اید چه نظری دارید؟
ضمن خوشحالی از طرح این مسئله، این پرسشی قابل توجه، کاربردی و مهم است. من نیز به شما می‌گویم انسان‌های خوشبین، امیدوار و باانرژی مثبت یا بیمار نمی‌شوند و یا اگر بیمار شوند و این بیماری تومور نیز باشد دوره نقاهت‌شان پس از جراحی کوتاه‌تر و امکان زنده‌ماندن و به زندگی عادی برگشتن‌شان بیشتر می‌شود ولی افرادی که دائم با خود و دیگران درگیر هستند ناامید هستند و با بروز یک بیماری به‌اصطلاح خود را می‌بازند و مدام می‌گویند خوب نمی‌شوم یا این بیماری مرا از پای در می‌آورد؛  در حقیقت ناخواسته بدن را در مقابل بیماری تضعیف می‌کنند و متأسفانه بیشتر مریض می‌شوند و دوره بیماری‌شان طولانی‌تر است.
* با توجه به اینکه در اعمال جراحی، مغز را دیده‌اید آیا تفاوتی بین مغز زنان و مردان مشاهده کرده‌اید؟
نه تنها تفاوتی نیست، حتی سیستم مغزی زنان بهتر است.
* چه توصیه‌ای برای جوانان دارید؟
جوانان هدفشان را باید از ابتدا مشخص کنند و رشته تحصیلی خود را براساس علاقه و توانایی خود انتخاب کنند. من نیز از ۱۷ یا ۱۸ سالگی همین کار را کردم. علاقه باعث تلاش و در نتیجه پیشرفت و موفقیت در کار و زندگی می‌شود. رمز موفقیت من تلاش و پشتکار،  حمایت‌های بی‌دریغ خانواده است.
هدف من سلامت انسان‌ها و کاستن از دردهای آنها و یافتن راه‌هایی برای رسیدن به این هدف بوده است که تا‌کنون توانسته‌ام به آن دست یابم و در این زمینه،  یافته‌های خود را در اختیار متخصصان خارجی و ایرانی قرار داده‌ام.‌
دکتر محمد باقر قالیباف شهردار تهران که به دعوت رسمی شهردار هانوفر آلمان و همچنین به منظور حضور در مراسم دهمین سالگرد تاسیس مرکز مغز و اعصاب پروفسور سمیعی در هانوفر به این شهر سفر کرده بود با"اشتفان ویلی" شهردار هانوفر دیدار و گفت و گو کرد.
به گزارش خبرنگار "تهران سما" پیش از این دیدار شهردار واعضای هیات رییسه شورای شهر هانوفر از شهردار تهران استقبال رسمی به عمل آوردند .
دکتر محمد باقر قالیباف در این دیدار که با حضور گسترده خبرنگاران آلمانی برگزار شد با اشاره به تشابه های فرهنگی دو کشور گفت : شباهت های زیادی میان مردم دو کشور به ویژه در حوزه فرهنگ کار و تلاش و همچنین زمینه های تاریخی مشترک وجود دارد .
در این دیدار شهردار تهران با اشاره به سفر خود به هانوفر و حضور در مراسم دهمین سالگرد تاسیس مرکز مغز و اعصاب پروفسور سمیعی ، از شخصیت علمی این متخصص ایرانی تمجید کرد و گفت : با همفکری و مشارکت این جراح بزرگ مغز و اعصاب جهان به زودی مرکزی مشابه با ساختمان ای ان ای در تهران با ابعاد بزرگتر ساخته می شود.
وی ساخت این مرکز را توسط یک انجمن خیریه ذکر کرد و گفت : من به عنوان یک شهروند ایرانی ، از ساخت این مجموعه حمایت می کنم و البته شهرداری تهران نیز در صورت لزوم حمایت های لازم را از ساخت این مجموعه بزرگ تخصصی مغز و اعصاب انجام خواهد داد .
شهردار تهران افزود: این کلینیک تخصصی ۵۴ هزار متر وسعت دارد که از نظر ابعاد سه برابر مرکز هانوفر بوده و دارای ۵۰۰ تخت برای بیماران و همچنین هتلی برای اقامت همراهان بیماران خواهد بود.
در این جلسه همچنیین طرفین به تشریح وضعیت و ساختار مدیریت شهری و شورای شهر در تهران و هانوفر پرداختند .
اشتفان ویلی شهردار هانوفر نیز با ابراز خوشحالی از سفر دکتر قالیباف به هانوفر بازدید شهردار تهران از شهرداری این شهر را اتفاقی مهم خواند و خطاب به دکتر قالیباف افزود: بسیار خوشحال و مفتخریم که از شهر و شهرداری هانوفر بازدید کردید . من بر اساس تجربیاتی که دارم بسیار علاقمندم به شهر بزرگی چون تهران سفر کنم و از نزدیک با وضعیت این شهر بزرگ و قدیمی آشنا شوم.
شهردار هانوفر گفت:امروزه اگرچه به نظر می رسد سیاستمدارهای آلمانی از غرب و بصورت مشخص آمریکا پیروی می کنند اما آنچه من می بیینم این است که تنشی میان ایران و المان وجود ندارد.
ویلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تجربیات هانوفر در زمینه مدیریت شهری گفت: از حدود ۲۵ سال پیش موضوع آموزش و فرهنگ سازی تفکیک و بازیافت زباله آغاز شد و امروز دارای تکنولوژی ارزشمندی در این زمینه هستیم و از این طریق انرژی برق ۷۰۰۰ خانواده را از همین طریق تامین می کنیم.
شهردار تهران  در سفر به شهر هانوفر در دهمین سالگرد تاسیس مرکز بین المللی مغز و اعصاب پروفسور سمیعی
حضور یافت .
حاشیه هایی از دیدار های شهردار تهران در هانوفر:
- اشتفان ویلی شهردار شهر هانوفر خود را یک فرد علاقمند به ورزش و بازیکن فوتبال معرفی کرد و از وحید هاشمیان بازیکن تیم هانوفر المان به عنوان یکی از بازیکنان مورد علاقه خود که دارای جنبه های اخلاقی مثبت است نام برد.
- دیدار شهرداران تهران و هانوفر مورد توجه رسانه ای گروهی قرار گرفت و پوشش گسترده ای در رسانه ها داشت.
- ساختمان شهرداری هانوفر یک عمارت تاریخی قدیمی متعلق به سال ۱۹۱۳ است که به شکل موزه همه روزه پذیرای بازدید کنندگان است.
- شهردار تهران در روز پایانی اقامت در هانوفر با حضور در محل کلینیک بین المللی مغز و اعصاب که توسط دکتر سمیعی ایجاد و مدیریت می شود از بیماران ایرانی مستقر در این بیمارستان عیادت کرد .
-- همزمان با دهمین سالگرد تاسیس مرکز مغز و اعصاب هانوفر کنگره علمی تخصصی این رشته با حضور ۳۰۰ جراح برجسته از ۴۵ کشور دنیا برگزار شد و از ایران نیز ۲۰ پزشک در آن حضور داشتند.

 
 

نظرات [34]
jordan retro ۳ for sale
سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۴:۰۶
It is tough to obtain knowledgeable people today on this topic, but you sound like you know what you're talking about! Thanks jordan retro ۳ for sale http://tauxhypotheque.ca/Images/sys.asp?key=jordan-retro-۳-for-sale-۳۴
jordan retro ۶ oreo
سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۴:۰۵
You produced some decent points there. I looked on the net for the problem and located most people will go together with together with your web site. jordan retro ۶ oreo http://tauxhypotheque.ca/Images/sys.asp?key=jordan-retro-۶-oreo-۹۵
hermes birkin bag for sale
سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۱:۳۱
hermes birkin bag for sale replica hermes silk scarf in paris lapcyqq
white hermes birkin replica usa
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۲:۱۳
white hermes birkin replica usa kelly bag replica valentino ficygwtglm
replica designer hermes belt philippines
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۲:۰۲
replica designer hermes belt philippines wholesale replica bags china uggs xogtqqu
air jordan retro ۲
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۱:۵۳
The next time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as considerably as this ۱. I mean, I know it was my choice to read, but I really thought youd have something interesting to say. All I hear is usually a bunch of whining about some thing that you simply could fix for those who werent too busy searching for attention. air jordan retro ۲ http://chinaaidsorphanfund.org/images/cn/sys.asp?key=air-jordan-retro-۲-۱۰۳
jordan retro ۵ black grapes
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۱:۵۳
The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this ۱. I mean, I know it was my selection to read, but I actually thought youd have some thing intriguing to say. All I hear is often a bunch of whining about some thing which you could fix when you werent too busy seeking for attention. jordan retro ۵ black grapes http://eileencolton.com/images/۷gvm/sys.asp?key=jordan-retro-۵-black-grapes-۱۵
hermes birkin replica wholesale where to buy
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۰:۲۹
hermes birkin replica wholesale where to buy replica hermes agenda ostrich bag fsspmevs
hermes birkin so black replica ebay
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۱۴:۴۵
hermes birkin so black replica ebay hermes replica kelly bags in dubai jyrwitmpxys
fake hermes belts uk
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۱۳:۱۹
fake hermes belts uk top replica hermes bag travel uzrgpko
hermes keychain replica dinnerware
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۱۱:۴۳
hermes keychain replica dinnerware fake hermes stamp ring grehtvty
Replica designer YSL HandBags france
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۶:۴۳
Thanks!
hermes outlet usa
یکشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۹:۴۷
hermes outlet usa fake hermes labels uk iwghayjhgm
michael kors sale boot
یکشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۶:۱۶
Im ganzen Land ist die soziale Arbeit eine anspruchsvolle Aufgabe mit einem niedrigen Gehalt. Dennoch halten Sachbearbeiter ist in Milwaukee County, wo das j盲hrliche Entgelt f眉r laufende Fallmanager wie Barkei reicht von $ ۳۳.۸۲۰ bis $ ۴۶.۰۰۰ besonders schwierig.
jordan retro ۳ for sale
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۱:۵۸
I discovered your weblog webpage on google and check a number of of your early posts. Continue to keep up the extremely decent operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading even more from you later on! jordan retro ۳ for sale http://coachstresszero.com/Images/_notes/sys.asp?key=jordan-retro-۳-for-sale-۳۴
retros jordans
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۱:۵۷
Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this prior to. So nice to come across somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this web-site is some thing that is required on the web, someone having a little originality. beneficial job for bringing some thing new to the web! retros jordans http://coachstresszero.com/Images/_notes/sys.asp?key=retros-jordans-۱۱
replica hermes korea gold bracelet
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۱:۰۳
replica hermes korea gold bracelet replica hermes riem waar te koop phbwtlaiev
fake hermes birkin handbag green
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۱۵:۳۴
fake hermes birkin handbag green replica hermes herbag fake jonflqxnzgk
hermes bags fakes tell
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۱۵:۲۵
hermes bags fakes tell h bracelet replica joy eflfbhgkzt
hermes sunglasses replica original leather
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۹:۴۱
hermes sunglasses replica original leather fake hermes collier de chien deluxemall fywwoqow
best hermes birkin replica orange
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۹:۳۳
best hermes birkin replica orange good hermes replica throw blanket lplasjaiza
hermes birkin bag replica sale neon
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۹:۲۹
hermes birkin bag replica sale neon best hermes kelly bag replica long tfxjavixl
best hermes kelly bag replica doll
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۳:۴۹
best hermes kelly bag replica doll hermes birkin for sale in singapore lltslmdprhc
aaa replica hermes belt free shipping
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۳:۳۹
aaa replica hermes belt free shipping replica hermes bags for sale list phpmwnwjr
authentic hermes replica bags
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: ۰۳:۳۸
authentic hermes replica bags aaa quality replica hermes handbags uk hojxyscx
aaa replica hermes wallet garden party
جمعه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۲:۵۷
aaa replica hermes wallet garden party hermes belt replica for sale quality wqqpuu
hermes vintage replica luggage
جمعه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۲:۵۲
hermes vintage replica luggage hermes scarf ring replica vintage wzyfxwsqly
hermes replica scarves bracelet
جمعه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ :: ۲۲:۴۷
hermes replica scarves bracelet replica birkin hermes mens wallet ulcnqakql
hermes imitation bag xia
جمعه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ :: ۱۸:۰۲
hermes imitation bag xia hermes scarf imitation zodiac ljqojind
replica hermes arceau review
جمعه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ :: ۱۷:۵۹
replica hermes arceau review hermes replica designer handbags for sale csskiniuhis
hermes replica ipad mens belts
جمعه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ :: ۱۷:۵۷
hermes replica ipad mens belts hermes scarves replicas keys zkjgem
imitation hermes birkin quotes
پنجشنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ :: ۱۰:۳۸
imitation hermes birkin quotes replica hermes briefcase steve lybzxxl
بهنام
جمعه، ۰۵ آذر ۱۳۸۹ :: ۰۰:۵۰
لطفا اصلیت پرفسور سمیعی را هم به سایت اضافه کنید (برای اصالتش مدرک بیاورید)
مهدی
جمعه، ۰۵ آذر ۱۳۸۹ :: ۰۰:۴۶
لطفا اصلیت ایشان را هم ذکر کنید (با مدرک)
اطلاعات شما ذخيره شود ؟
متن مورد نظر:
آخرين شماره:
بازديد امروز:77
بازديد ديروز: 6298
بازديد از ابتدا:463091